Elektroniczna wiza do Petersburga – co musisz wiedzieć?

Jak już wcześniej informowaliśmy, od 1 października 2019 roku będzie można oficjalnie ubiegać się o elektroniczne wizy do Petersburga. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące podróży do obwodu leningradzkiego – polecamy lekturę tego artykułu.

Wiza do Petersburga - co przygotować?

Aplikacja o wizę do Petersburga i całego obwodu leningradzkiego – będzie analogiczna do aplikacji o elektroniczną wizę do obwodu kaliningradzkiego. W praktyce – należy złożyć wniosek nie później niż 4 dni przed planowanym terminem podróży. 

Aby aplikować o wizę do Petersburga upewnij się, czy Twój paszport jest ważny co najmniej pół roku po dacie zakończenia podróży. Przygotuj również skan zdjęcia paszportowego i wypełnij wniosek o e-wizę. 

Pamiętaj, że przy wjeździe do Rosji wymagane jest również posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego. Dla naszych czytelników dajemy specjalny dedykowany kod rabatowy – AINAA10 – który gwarantuje -10% zniżkę na wszystkie polisy na stronie Gorilo.pl. Trzeba wpisać go na ścieżce zakupowej.

O wizę do Petersburga – podobnie jak o wizę do Kaliningradu – będzie można ubiegać się przez rosyjską stronę rządową lub przez pośredników, takich jak aina.pl 

Wiza do Petersburga - ważne informacje

Maksymalny czas pobytu na wizie do Petersburga to 8 dni (dokładnie nie dłużej niż 192h). Wiza będzie wydawana w trybie jednokrotnym. Warto wziąć pod uwagę, że moment wlotu do Petersburga będzie traktowany jako jeden, pełny dzień podróży w Rosji. Wiza do Petersburga będzie ważna na 30 dni od daty wydania wizy. Na wizie do Petersburga i obwodu leningradzkiego wjedziemy zarówno w celu turystycznym, jak i biznesowym. Będzie ona zwolniona z opłaty konsularnej. 

Przejścia graniczne dla posiadaczy e-wiz do Petersburga

Lista przejść granicznych dla posiadaczy elektronicznych wiz do Petersburga.

Drogą lotniczą:

Port lotniczy Petersburg-Pułkowo

Samochodem w następujących punktach: 

Ivangorod
Torfyanovka
Brusnitchnoe
Swietogorsk

Czy można podróżować z Kaliningradu do Petersburga na e-wizach?

Wielu internautów zadaje sobie pytanie – czy dzięki tym zmianom będą mogli w jednej podróży zwiedzić obwód leningradzki i kaliningradzki na e-wizach – unikając standardowej procedury wizowej do Rosji. Nie ma na dzisiaj 100% pewnej odpowiedzi na ten temat. Natomiast najprawdopodobniej nie będzie takiej możliwości.

Atrakcje Petersburga i obwodu leningradzkiego

Oprócz samego Petersburga – w obwodzie leningradzkim można zwiedzić kilka innych pięknych miejsc – do których też będziemy mogli podróżować na elektronicznej wizie. Należą do nich m.in.:

  • malownicza cerkiew św. Piotra i Pawła w osadzie Siwierskij
  • dom Vladimira Nabokova Rożdiestwienie
  • piękny klascystyczny pałac w Gatczynie
  • twierdza Korieła w Proziersku (dawny ośrodek południowej Karelii)
  • twierdza Szlisselburska wpisana do światowej listy dziedzictwa kulturowego UNESCO

Jeśli wybierasz się do Petersburga i szukasz inspiracji – polecamy lekturę bloga naszego partnera: Romantyczne walentynki w  Rosji oraz Ermitaż – świątynia sztuki w Sankt Petersburgu