Do USA bez wiz – od kiedy, na jakich zasadach [poradnik]

„Bez wizy do Stanów Zjednoczonych od 2020 roku” – przeczytamy ostatnio na prawie każdym portalu informacyjnym. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał wyjazd do USA od 11.11.2019, jakie warunki trzeba spełnić, żeby wystąpić o ESTĘ – wskazujemy w naszym artykule. 

Czym jest ESTA? Jak działa ruch bezwizowy?

Skrót ESTA oznacza Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Za jego pośrednictwem można ubiegać się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych na nowych zasadach. Kraje objęte programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), muszą wystąpić o autoryzację podróży w systemie ESTA. Od dnia 11.11.2019 r. Polska będzie należeć do tego programu.

Wejdź na Aina.pl i aplikuj o nową wizę do USA za naszym pośrednictwem. Oferujemy formularze po polsku, wszystko załatwiamy on-line, bez ryzyka błędu oraz gwarantujemy pomoc na każdym etapie aplikacji o wizę do USA.

Kiedy możemy dostać odmowę i NIE dostać ESTA?

Wiele osób z wielkim optymizmem przyjęło informację, o dołączeniu do programu Visa Waiver. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przynależność Polski do programu – nie musi się wiązać z ułatwieniem wjazdu do tego kraju i odmową wjazdu na terytorium USA.

Osób, w których przypadku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo odmowy:

  • wcześniej ubiegały się o wizę i nie uzyskały prawa wjazdu do USA 
  • osób, które były dotychczas karane lub miały problemy z prawem
  • tych, których rodzina przebywa lub przebywała nielegalnie na terenie USA
  • osób, które kiedyś USA przekroczyły termin dozwolonego pobytu
  • osób, które wcześniej podróżowały do następujących krajów: Iran, Irak, Libia, Korea Północna, Somalia, Sudan, Syria i Jemen

Ci, którzy otrzymają odmowę po rejestracji w systemie ESTA (czyli osoby, które np. otrzymały wcześniej odmowę przyznania wizy lub mieli problemy z prawem) – będą mogły starać się o wizę na starych zasadach – w ambasadzie lub konsulacie lub za pośrednictwem naszej strony Aina.pl

Ile będzie kosztować nowa opłata wizowa do USA?

Dołączenie do programu Visa Waiver oznacza, że trzeba będzie wypełnić elektronicznych wniosek, dzięki któremu będziemy mogli legalnie wjechać do USA. Opłata konsularna wyniesie 14 USD. 4 USD to opłata administracyjna, a pozostałe 10 USD stanowi opłata po uzyskaniu autoryzacji.

Jak długo będzie można przebywać w USA ?

Nowa przepustka umożliwia pobyt w USA trwający nie dłuższy niż do 90 dni. Sama ESTA jest ważna przez dwa lata, chyba że paszport osoby podróżującej straci ważność w ciągu tych dwóch lat. W takich przypadkach ważność autoryzacji ESTA jest ograniczona ważnością paszportu.

Czy nowa wiza wydawana jest tylko w celach turystycznych?

Nie. USA możesz podróżować w celu turystycznym albo biznesowym, legitymując się nową przepustką. Jeśli jednak chcesz np. ubiegać się o pracę w USA czy wybierasz się na studia – musisz starać się o wizę na dotychczasowych zasadach.

Jak długo trwa czas oczekiwania na wizę?

Czas oczekiwania wyrobienie nowej wizy określono co najmniej na 72 godziny (3 dni robocze). Za pośrednictwem naszego biura czas określono na od 4 do 6 dni roboczych.

Jakie dokumenty należy posiadać przed aplikacją?

Przed aplikacją należy posiadać jedynie ważny paszport.

Czy wiza otrzymana na starych zasadach wygasa wraz z przystąpieniem do programu?

Posiadacze wizy na dawnych zasadach, nie będą musieli się wypełniać nowego formularza w systemie ESTA – jeśli wiza do USA, którą otrzymano na starych zasadach jest wciąż aktualna.

Wraz z uruchomieniem programu o wszystkich nowych zmianach będziemy informować na bieżąco.