E-wiza do Tajlandii od lutego 2019

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Tajlandii obywatele Chin będą mogli uzyskać od lutego 2019 elektroniczne wizy. Później program zostanie rozszerzony dla wielu innych narodowości.

Skąd ta zmiana?

Nowe tajskie e-wizy eliminują konieczność fizycznego odwiedzania ambasady lub konsulatu. Ministerstwo orzekło, że aplikacja internetowa będzie prosta, a wnioski wizowe będą szybko rozpatrzone.

Największą grupą turystów, ubiegających się o wizę w Tajlandii są Chińczycy, dlatego właśnie dla nich jako pierwszych stworzono elektroniczne wizy. Ministerstwo poinformowało, że program elektronicznych wiz ma objąć w przyszłości wszystkie kraje, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajlandią przez okres przynajmniej 3 lat. Między Polską a Tajlandią stosunki dyplomatyczne trwają ponad 30 lat. 

Które kraje będą kolejne?

Chatri Archjananun, dyrektor generalny Departamentu Spraw Konsularnych w tajskim ministerstwie, powiedział: „W ubiegłym roku ponad 8 milionów osób ubiegało się o tajską wizę, z tego ogółem, 85% złożyło wniosek o wizę turystyczną, z czego Chińczycy byli największą grupą wnioskodawców”.

Prawdopodobnie kolejne dwie narodowości, którym zostanie udostępniona elektroniczna wiza to Brytyjczycy i Francuzi (którzy mają planowo dołączyć do programu w marcu 2019 roku).

Wiele narodowości może obecnie wjechać do Tajlandii bez wizy na ograniczony okres do 90 dni. Kraje zwolnione z obowiązku wizowego to m.in.:  USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Australia, Brazylia, Argentyna i Rosja.

Zwiększenie zysków z turystyki

Uruchomienie elektronicznych wiz jest częścią szerszego planu rządowego mającego na celu zwiększenie zysków z turystyki, co stanowi około 20% PKB tego kraju. Jak wskazują statystyki, w październiku liczba odwiedzających Tajlandię spadła po raz pierwszy od początku 2017 r.

Chatri powiedział: „W styczniu przeprowadzimy roadshow [tł. objazdową akcje reklamową], aby upewnić się, że świat jest świadomy nowej usługi, ale także musimy przygotować się do sprawnego wprowadzenia systemu”.

W ramach aplikacji o elektroniczną wizę będzie konieczne uiszczenie opłaty. System ma obsługiwać różne formy płatności, akceptować karty kredytowe i debetowe oraz przelewy bankowe. Ponad 126 walut zostanie zaakceptowanych. Aby przyciągnąć więcej chińskich turystów zostaną wprowadzone następujące formy płatności: WeChat Pay, Alipay i China Union Pay.