E-wizy do Japonii od 2020 roku?

Japonia to jeden z tych nielicznych azjatyckich krajów, do którego m.in. Polacy nie potrzebowali wizy w przypadku wyjazdów turystycznych trwających do 90 dni. Obserwując jednak zachodzące zmiany, ta sytuacja może się wkrótce zmienić…

Gdzie będzie potrzebna e-wiza?

Nowa japońska e-wiza będzie dostępna od kwietnia 2020 r., początkowo tylko dla chińskich turystów i tylko w trybie  jednokrotnym. Według japońskiego MSZ 60% wszystkich wiz wydanych w 2017 roku było dedykowanych chińskim turystom. Jak informują media – program e-wiz do Japonii zostanie rozszerzony w przyszłym roku na inne narodowości. Rząd planuje także wprowadzenie innych, nowych rodzajów wiz.

E-wiza do Japonii a turystyka

Wprowadzenie japońskiej elektronicznej wizy jest częścią szerszej strategii rządowej mającej na celu popularyzację turystyki w kraju. Japończycy pragną zwiększenia liczby odwiedzających rocznie do 40 milionów do 2020 r. i do 60 milionów do 2030 r.

W ramach tej strategii Japonia zwiększy również liczbę tanich lotów do kraju. Wprowadzane są nowe typy pociągów, aby poprawić transport wewnętrzny, tak by turyści mogli zdobyć specjalne przepustki na połączenia grupy japońskich kolei Japan Rail i zaoszczędzić pieniądze.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

Do planowanych na przełomie lipca i sierpnia Igrzysk Olimpijskich w Tokio coraz bliżej, a wraz z nimi można się spodziewać napływu turystów z całego świata. 

Sam pomysł na wprowadzenie e-wizy do Japonii dla Chińczyków upraszcza całą dotychczasową procedurę wizową dla obywateli kraju środka, ale wygląda to na początek większych zmian dla innych narodowości. 

Być może Japończycy wprowadzoną coś na kształt specjalnego Fan ID, które umożliwiało bezwizowy wjazd podczas tegorocznych MŚ 2018 w Rosji? O tym przekonamy się zapewne wkrótce…