Białoruś bez wizy – zwiększenie strefy i wydłużenie pobytu

Jak informują media białoruski premier Siergiej Rumas potwierdził, że został zatwierdzony dekret dotyczący rozszerzeniu strefy bezwizowej dla gości m.in. z krajów UE (w tym Polski). W tym momencie dzięki specjalnym przepustkom można poruszać się w obwodzie brzeskim i grodzieńskim.

W Białorusi nawet 15 dni bez wizy

Zgodnie z zapowiedziami po wprowadzeniu zmian będzie można przebywać bez wiz w obwodzie brzeskim i grodzieńskim na specjalnych przepustkach nawet 15 dni. Wprowadzone zmiany to efekt kompromisu między Unią Europejską a władzami Białorusi. W zamian Bruksela ma obniżyć dla Białorusinów ceny wizy wjazdowej do państw strefy Schengen z planowanych od przyszłego roku 80 EUR do 35 EUR.

Jakie tereny zostaną włączone do programu bezwizowego?

Jak wskazują media na podstawie podpisanego przez prezydenta Łukaszenkę dekretu strefa bezwizowa obejmie zachodnie tereny kraju, a dwie istniejące strefy bezwizowe – wokół Grodna i Brześcia – zostaną połączone w jedną strefę. W praktyce oznacza to, że w obwodzie grodzieńskim do ruchu bezwizowego włączono rejon: berestowicki, wołkowyski, werenowski, lidzki i szczuczyński.

Co trzeba mieć przy wjeździe do bezwizowej strefy do Białorusi?

Oprócz przepustki należy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu turystyczny do Białorusi, którego suma kosztów leczenia (KL) opiewa na co najmniej 10 tys. EUR kosztów leczenia. 

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Białorusi możesz wybrać na stronie www.Gorilo.pl 

Przepustki do stref bezwizowych oraz wizy turystyczne czekają na stronie www.Aina.pl  

Atrakcje strefy bezwizowej

W ramach jednej wycieczki będzie można odwiedzić m.in.: Grodno, Puszczę Białowieską, cerkiew obronną w Murowance, Wołkowysk nazywany miastem wilków, Słonim czy Różankę. To również okazja, żeby zobaczyć rodzinne strony Czesława Niemena (Wasiliszki Stare) czy Miłkowszczyznę (rodzime tereny Eliza Orzeszkowa).

Kiedy dekret zacznie obowiązywać?

Dekret ma wejść w życie na 3 miesiące od czasu jego oficjalnej publikacji. Strefę bezwizową dotychczas można pokonać łącznie na 12 przejściach granicznych (polsko-białoruskich i litewsko-białoruskich). Są to przejścia w Kuźnicy, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach. Do tej listy dodano dwa przejścia graniczne – w litewskich Solecznikach i polskich Bobrownikach.

Źródło:

www.nczas.com/2019/08/07/lukaszenka-dobil-targu-bialorus-rozszerzy-strefe-bezwizowa-dla-polakow-i-obywateli-panstw-ue-w-zamian-za-obnizenie-cen-wiz/