Od sierpnia 2019 na bezpłatnych wizach do Sri Lanki

Rząd Sri Lanki znosi płatne wizy dla obywateli prawie 50 krajów, w tym dla Polaków. Darmową wizę po wylądowaniu (visa on arrival) będzie można odebrać już od 1 sierpnia 2019 r.

Darmowe wizy na Sri Lankę – dlaczego?

Jak uzasadniono w rządowym dokumencie – Sri Lanka stara się odzyskać turystów, którzy zniechęceni po bojowych atakach w Niedzielę Wielkanocną coraz rzadziej wybierają tę destynację. Przez zamachy na Sri Lance w 2019 roku procent turystów w tym kraju w samym maju tego roku spadł o 70,8% w porównaniu z ubiegłym rokiem (jest to gorzej niż od czasów zakończenia wojny domowej w tym kraju blisko dekadę temu). W 2018 roku dochody z turystyki na Sri Lance przyniosły gospodarce ok. 4,4 mld. Dolarów – co stanowi prawie 5% PKB. całego kraju.

Bezpłatne wizy na Sri Lankę – na razie na 6 miesięcy

Dotychczas za wizy turystyczne do Sri Lanki przyszło nam zapłacić od 20 do 40 dolarów. Na razie program darmowych wiz na Sri Lankę ma być dostępny na 6 miesięcy. „Darmowe wizy będą dostępne przez sześć miesięcy, a po tym czasie rząd oszacuje stratę wpływów z tytułu wiz” – zapowiedział agencji Reutera urzędnik ministerstwa ds. rozwoju turystyki. Możliwość wjazdu na bezpłatnych wizach będzie dostępna łącznie dla mieszkańców 48 krajów, w tym oprócz obywateli Unii Europejskiej – również dla mieszkańców Indii, Chin czy Wielkiej Brytanii.

Źródło:
  1. https://www.thestar.com.my/business/business-news/2019/07/31/sri-lanka-to-offer-free-visas-to-malaysians-others-on-arrival
  2. https://podroze.onet.pl/aktualnosci/sri-lanka-wiza/4g06lq9