E-wizy do Arabii Saudyjskiej już od grudnia 2018

Od grudnia 2018 roku Arabia Saudyjska wprowadza specjalne elektroniczne wizy turystyczne. Będą przeznaczone jedynie dla osób, które wybierają się na imprezy sportowe lub koncerty.

Jak to było do tej pory?

Już wcześniej pojawiały się głosy dotyczące wprowadzania wiz turystycznych, ale były one szybko tłumione przez konserwatywne elity religijne. 

Wjazd na terytorium Arabii Saudyjskiej był możliwy dotychczas tylko dla podejmujących pracę na terenie tego kraju, osób, które przyjeżdżały tam w celach biznesowych oraz dla pielgrzymujących. Pomimo wcześniejszych głosów wskazujących na otwarcie kraju na turystów, dotychczas podróż w celach turystycznych niestety nie była tak prostą sprawą – tym bardziej jest to dobra wiadomość.

Jak wskazują media, za decyzję odpowiedzialny jest następca tronu w Arabii Saudyjskiej – Mohamed bin Salman. Celem jest zwiększenie wpływów finansowych kraju z turystyki, ponieważ teraz główne zyski kraju pochodzą głównie ze sprzedaży ropy naftowej.

Dla kogo?

Uczestnicy rajdu Diriyah E Prix (Formuła E), zaplanowanego na 15 grudnia w Rijadzie będą mogli czuć się swobodnie w mieście oraz w trakcie imprezy. Pojawiły się pierwsze informacje, że za 14-dniowy pobyt trzeba będzie zapłacić 640 rialów saudyjskich (około 653 złotych), ale są to na razie spekulacje.

Gdzie będzie można podróżować?

Medyna i Mekka – jako miejsca święte – nie będą dostępne dla turystów. Pozostałe miasta jak m.in.: Dżudda, Rijad, Saleh, Mada’in – będzie można swobodnie odwiedzić.