Wkrótce ruszymy turystycznie z e-wizą do Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska znana jest z surowej polityki wizowej. Turyści ubiegający się o wizę muszą przygotować się na długotrwałą procedurę jej otrzymania. Na szczęście wkrótce wszystko się zmieni…

E-wiza do Arabii Saudyjskiej - dla kogo?

Plany wydawania wiz online dla Arabii Saudyjskiej były omawiane w przeszłości, ale zostały one zablokowane lub opóźnione z powodu niezgody politycznej. Teraz wnioskodawcy nie będą musieli udawać się po wizę specjalnie do ambasady lub konsulatu.

Kto będzie mógł uzyskać e-wizę do Arabii Saudyjskiej?

Kraje, które są zwolnione z obowiązku wizowego to: Bahrajn, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wstępnie nie ma jeszcze sfinalizowanej listy państw, które zakwalifikują się do elektronicznego systemu wizowego. Rząd saudyjski ogłosił, że e-wiza na pewno będzie dostępna dla obywateli Stanów Zjednoczony, krajów członkowskich strefy Schengen (w tym Polski), Australii, Japonii, Korei Południowej, Singapuru i Tajwanu.

E-wiza do Arabii – to przecież nie taka nowość…

Zgadza się. Informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, że zostanie uruchomiona specjalna elektroniczna wiza do Arabii Saudyjskiej. Była ona dedykowana dla osób, które brały udział w imprezie motoryzacyjnej Formuły E. Można było z niej skorzystać wyłącznie na okres imprezy tj. 14 dni. Dzięki tej usłudze około 1 000 turystów z całego świata przybyło do stolicy kraju, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu sportowym. Cały system zadziałał sprawnie, co zachęciło władze arabskie do wprowadzeniu elektronicznej wizy – na stałe. „Przeszliśmy od bardzo skomplikowanego procesu do bardzo prostego” – powiedział w kontekście doświadczenia, jakim było wprowadzenie nowej elektronicznej wizy książę Abdul Aziz Bin Turki Al Faisal Al Saud, wiceprezes General Sports Authority.

O czym jeszcze pamiętać?

Warto pamiętać, że obywatele Kataru i Izraela nie mogą aktualnie wjechać na terytorium Arabii Saudyjskiej. Również kobietom poniżej 30 roku życia nie wolno odwiedzić tego kraju samotnie (jedynie z przewodnikiem). Dla turystów niemuzułmanów, którzy do Arabii nie podróżują w celach religijnych (np. pielgrzymki) – czyli de facto dla wszystkich, który staną się posiadaczami turystycznej e-wizy do Arabii Saudyjskiej – nie będzie możliwy wjazd do Mekki i Medyny.

Więcej informacji na temat elektronicznej wizy do Arabii Saudyjskiej ukaże się w najbliższych miesiącach.