Jedziesz do Kanady? Dowiedz się co się zmieni…

Niektórzy obywatele krajów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki udający się do Kanady, muszą dostarczyć od 31 lipca b.r. odciski palców i zdjęcie, aby móc wjechać na teren tego kraju.

Wiza do Kanady - co się zmieni?

Na wstępnie zaznaczamy, że obywateli polskich posiadających/ubiegających się o zezwolenie na podróżowanie do Kanady (Electronic Travel Authorization eTA) nie obowiązuje wymóg podawania danych biometrycznych.

Dotychczas dane biometryczne są pobierane tylko od uchodźców, osób ubiegających się o azyl, osób ubiegających się o wizę i 30 krajów „wysokiego ryzyka”.

Kogo to nie dotyczy?

Kto nie będzie musiał dostarczyć danych biometrycznych? Obywatele Kanady, stali rezydenci, obywatele krajów, dla których zniesiono wymóg wizowy, posiadacze eTA, dzieci poniżej 14. roku życia, osoby powyżej 79. roku życia (oprócz azylantów), niektórzy politycy, osoby posiadające wizę do USA i przejeżdżające przez teren Kanady tranzytem oraz wnioskodawcy, którzy składają swoje podanie ponownie, a wcześniej już podawali do urzędu dane biometryczne.

Skąd te zmiany?

Rząd powiedział, że celem ekspansji jest ułatwienie legalnej podróży do Kanady, ochrona bezpieczeństwa narodowego i zapobieganie oszustwom tożsamości.

Ahmad Hussen, minister ds. Imigracji, uchodźców i obywatelstwa, powiedział: „Rozszerzając nasz program biometryczny, ułatwiamy wejście do Kanady i ochronę integralności naszego systemu imigracyjnego poprzez szybkie i dokładne ustalenie tożsamości podróżnego. Kluczową cechą rozwoju biometrii jest to, że tymczasowi mieszkańcy będą musieli dostarczać swoje dane biometryczne tylko raz na 10 lat.”