RPA uruchamia program pilotażowy. Nowe e-wizy dostępne od marca 2019.

Zgodnie z zapewnieniami władz RPA – kraj wprowadza elektroniczne wizy, które ułatwią odwiedzającym wejście do tego państwa. Departament Spraw Wewnętrznych (DHA) ogłosił, że nowe południowoafrykańskie wizy elektroniczne powinny być dostępne wraz pod koniec marca 2019 roku.

Skąd te zmiany?

Celem nowej polityki w tym aspekcie jest zwiększenie liczby odwiedzających kraj turystów. Jeszcze nie podano oficjalnej listy krajów kwalifikujących się do programu. Wiadomo jedynie, że jeśli program się ustabilizuje to liczba krajów kwalifikujących się do programu się zwiększy. 

E-wiza do RPA - cel

Wizy elektroniczne zostały poddane testowi w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a spodziewane wdrożenie nastąpi wkrótce. Minister Spraw Zagranicznych Malusi Gigaba zaznaczył, że wprowadzenie e-wiz przyniesie korzyści dla branży turystycznej w kraju, mówiąc: „Wizy elektroniczne zwiększą zyski z branży turystycznej, skracając czas potrzebny na wydanie dokumentacji podróży, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo wnioskodawcom. Pozwoli to zwiększyć efektywność i wygodę oraz ułatwi przepływ osób często podróżujących przez nasze międzynarodowe porty lotnicze„.

Które kraje będą mogły aplikować?

Polakom odwiedzających RPA przypominamy, że można przebywać na terenie kraju turystycznie bezwizowo do 30 dni. Jednak byłoby to bardzo duże uproszczenie dla tych, którzy jeżdżą biznesowo do RPA lub chcą przebywać turystycznie w Republice Południowej Afryki dłużej niż 30 dni.