Elektroniczna wiza do St. Petersburga od października 2019

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, zgodnie z którym podróżni mogą odwiedzić St Petersburg i resztę Obwodu leningradzkiego, korzystając z programu elektronicznej wizy od 1 października 2019.

E-wiza do Petersburga. Od kiedy?

Nowa elektroniczna wiza do St.Petersburga ma zostać oficjalnie wprowadzona od 1 października tego roku. Na e-wizie będzie można wjechać na teren całego obwodu leningradzkiego. Podpisanie dekretu przez Putina, to odpowiedź na prośbę gubernatora Petersburga –  Aleksandra Biegłowa. Działanie to ma zwiększyć rozwój turystyki w całym regionie.

Wiza do Petersburga: na jakich zasadach?

Wiza do obwodu leningradzkiego ma być wydawana na analogicznych warunkach jak elektroniczna wiza do obwodu kaliningradzkiego. Wniosek trzeba będzie złożyć nie później niż 4 dni przed wyjazdem. Wiza elektroniczna będzie ważna 30 dni kalendarzowych i będzie na niej można przebywać w obwodzie leningradzkim do 8 dni. Wiza elektroniczna do Petersburga ma być również zwolniona z opłaty konsularnej.  

Ubezpieczenie turystyczne do Rosji

Pamiętaj, że oprócz elektronicznych wiz do Rosji należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne – na okres posiadania wizy. Na Gorilo.pl po wskazaniu Rosji – zostaną Ci wygenerowane polisy z informacją, które z nich są honorowane do wizy rosyjskiej. Dodatkowo dla czytelników naszego bloga dajemy specjalny dedykowany kod rabatowy – AINAA10 – który gwarantuje -10% zniżkę na wszystkie polisy na stronie Gorilo.pl.  Trzeba wpisać go na ścieżce zakupowej.

Dla jakich krajów?

Nie ma jeszcze oficjalnej informacji, jakie kraje obejmie program elektronicznych wiz do obwodu leningradzkiego. Jak wiadomo od 1 lipca uruchomiono program e-wiz do Kaliningradu aż do 53 krajów, w tym Polski. Wiza nie uprawnia do wjazdu na pozostałą część Rosji. Elektronicznej wizy nie można również przedłużać. 

Już kilkadziesiąt tysięcy Polaków skorzystało z tego programu.

O wizę do Kaliningradu można ubiegać się przez rosyjską stronę rządową lub przez pośredników, takich jak aina.pl 

Źródło: 

https://rus.err.ee/963220/s-1-oktjabrja-na-territorii-sankt-peterburga-i-lenoblasti-vvoditsja-rezhim-jelektronnyh-viz

https://news.err.ee/963366/russia-introducing-electronic-visa-for-st-petersburg-leningrad-oblast