„Wiza do UE” – od 2020 roku witamy ETIAS

W obliczu wzrastającego kryzysu imigracyjnego Unii Europejskiej, w tym coraz większej ilości imigrantów z krajów trzecich – od 2020 roku zostanie wprowadzony ESTIAS, czyli (Europejski System Informacji i Zezwoleń na Podróże).

ETIAS - dla kogo

Nowy europejski system na wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa w krajach strefy Schengen i wyłapać potencjalnych przestępców i terrorystów. ETIAS będzie obowiązywał obywateli z 61 krajów, którzy mogą przebywać w krajach Schengen bez wizy do 90 dni. Czyli kogo dokładnie? Brytyjczycy, którzy Brexitem pożegnali się z UE – zapłacą jak informuje portal BBC 7 euro za wjazd np. do Polski. Jak informują zagraniczne media – w ramach ETIAS Brytyjczycy będą za te pieniądze mogli podróżować na terenie Unii Europejskiej przez 3 lata. Kto jeszcze będzie mógł ubiegać się o ETIAS? M.in. mieszkańcy Kanady, Australii czy Macedonii

Jak zdobyć ETIAS?

ETIAS będzie przypominał elektroniczną wizę. To znaczy wnioski będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji – za opłatą 5 euro. Decyzje pozytywne będą wydawane w ramach systemu informatycznego (szacuje się, że współczynnik wyniesie 95%). Jeżeli wniosek będzie budził wątpliwości – będzie rozpatrywany przez specjalne organy państwa członkowskiego. W przypadku decyzji negatywnej – będzie można odwołać się od tej decyzji. ETIAS mają być wydawane na 5 lat.

ETIAS to wiza?

Autorzy projektu wyraźnie zaznaczają, że ETIAS to nie wiza. ETIAS to system monitorujący osoby podróżujące do krajów Unii Europejskiej i aby ułatwić wjazd mieszkańcom państw trzecich.